نوع خبر 
 
 
باید به جای سنگ خام ، محصول فرآوری شده صادر کنیم

 به گزارش "شاتا" مهندس محمد رضا نعمت زاده در نشست انجمن سنگ ایران با وی که به دنبال پیشنهاد وضع عوارض صادراتی بر روی سنگ خام صورت گرفت تصریح کرد : باید زنجیره معدنی شکل بگیرد و در مزایده ها ، ‌معدن باید به کسانی واگذار شود که امکانات و واحد فرآوری داشته باشند.

وی  با بیان اینکه شورای اقتصاد  باید در زمینه وضع عوارض سنگ خام تصمیم بگیرد افزود :  طی سالهای  گذشته که عوارضی بر روی سنگ خام نبسته بودیم چرا نتوانستیم این صنعت را رشد دهیم؟ رشدی که سریع و هدفمند باشد و مقایسه ایران با کشورهایی مثل مالزی و کره نشان می دهد که ما در این زمینه عقب هستیم.

باید به جای سنگ خام ، محصول فرآوری شده صادر کنیم

نعمت زاده اظهار کرد : سنگ بریها باید تجمیع شوند و سنگ بریهای بزرگتری را شکل دهند و ما باید مطابق با سلیقه و خواست مشتریان خارجی برای صادرات تولید کنیم. 

 

وی با اشاره به تلاشهای دولت یازدهم طی 30 ماهه گذشته در حوزه سیاست خارجی عنوان کرد : طی این مدت با وزرای کشورهای مختلفی دیدار کردیم و تلاش شد که چهره کشور را در دنیا عوض کنیم و باید سرمایه گذاری خارجی را در فعالیت هایمان در اولویت قرار دهیم.
نعمت زاده با بیان اینکه صنعت حالت پیشران دارد افزود : صنعت چه ازلحاظ رسمی و تکنولوژیکی و سرمایه گذاری و چه در زمینه نوسازی و تحقیق و توسعه و فرآوری و ... پیشران است و باید شرکتهای جوینت وینچر( مشارکت انتفاعی)  را در بخش سنگ و معدن راه اندازی کنیم.
 در این نشست همچنین دبیر انجمن سنگ ایران گفت : متوسط سرمایه گذاری در بخش معدن 700 میلیون تومان است که باید به عدد 2.5 تا 3 میلیارد تومان برسیم و بدین منظور حدود یک میلیارد دلارمنابع از صندوق توسعه ملی باید در اختیار بخش معدن قرار بگیرد.
وی افزود : حدود 100واحد فرآوری مدرن سنگ توان بالقوه تولید یک میلیون متر مربع سنگ صادراتی برای بازارهای هدف اروپا و آمریکا را دارند که این توان باید افزایش یابد.
وی با اشاره به نیاز پشتیبانی ماشین آلات و تجهیزات گفت : باید مشوقهای صادراتی دراین بخش داشته باشیم.
به گفته وی از 550 هزار تن سنگ اتستخراج شده حدود 23 هزار تن سنگ تولید و 4 هزار تن آن صادر می شود که این رقم کمتر از 5 درصد از سنگ تولیدی است.
دبیر انجمن سنگ  تصریح کرد : سود حاصل از تولید سنگ بیشتر در بخش اول یعنی استخراج آن است و بخش های بعدی ( فرآوری) نصیب کمتری دارند.

 

 

شنبه 11 دى 1395  11:19
منبع : وب سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 13 اسفند 1402  10:27:35
تعداد بازديد از اين خبر : 1747